III Infinitiv

Det är lätt att bilda infinitiv III !

Från 3 person plural (tex he pelaavat) tar du bort -vat/-vät och sätter till någon av formerna nedan:

- massa/-mässä   Olen Tähtihallissa pelaamassa sählyä.
- maan/-mään   Lähden Tähtihalliin pelaamaan sählyä.
- masta/-mästä   Tulen Tähtihallista pelaamasta sählyä.
- malla/-mällä   Pysyn kunnossa pelaamalla sählyä.
- matta/-mättä   En voi elää pelaamatta sählyä!


1. massa/-mässä uttrycker något man håller på med, ofta med verben olla och käydä.

2. maan/-mään uttrycker något man ska göra, ofta med verben mennä, lähteä och tulla.
Det finns vissa verb som signalerar att det ska följa en -maan/-mään-form efter:
pyytää, kehottaa, käskeä, pakottaa, oppia, opettaa, auttaa, neuvoa, jäädä, jättää, pystyä, onnistua, sattua, joutua, ruveta, olla hyvä/huono/valmis/innokas…
Hän jäi odottamaan meitä.

3. masta/-mästä uttrycker något man kommer från att ha gjort, ofta med verben tulla och palata. Det finns vissa verb som signalerar att det ska följa en -masta/-mästä-form efter:
lakata, varoittaa, varoa, kieltää, kieltäytyä, pelastaa, estää, estyä…
Tyttö lakkasi itkemästä.


4. malla/-mällä uttrycker svenskans “genom att, med att”.
Juoksemalla joka päivä parannan kuntoani.

5. matta/-mättä uttrycker svenskans “utan att, låta bli att”.
Hän istui hiljaa sanomatta mitään.


Comments